Avaleht  |  Uudised  |  Näitused  |  Püsiekspositsioon  |  Teised meist  |  Muuseumitunnid  |  Klaasikoda  |  Annetamine  |  Müük  |  Kontakt  | 


 
» Klaasikunsti konkurss
» Konverentsid
» Klaasinäitused mujal

 
Uudised

 

 Alates oktoobrist 2016 korjame vahendeid tsaari õukonnas kasutusel olnud klaaspitseriga pudeli soetamiseks. Enne I maailmasõda valmistatud ja tsaari veinikeldri jaoks mõeldud taara on tolle aja üks kvaliteetsemaid klaastooteid, mida muuseumis töötamise ajal näinud oleme. Äärmiselt ühtlane ja mullivaba klaasimass, harvaesinev klaasi värv, üsna perfektne vorm ja sealjuures peaaegu veatu geomeetriaga käsitsi vormitud suu. Et saada tsaari õukonna tarnija õigused, pidid tööstusettevõtted saavutama väga kõrge toodete kvaliteedi. Raske oli õigusi saavutada, aga kerge kaotada. Misheronski klaasivabrik sai nimetatud õigused 1901 aastal. Ja seda alles pärast oma üle 60 aastast arengut! Pudel ongi valmistatud selles tehases ja kannab endal (suurel pudelimärgi peal kaela juures) tsaari vapi kujutist ja teksti "pogreb võshatshaisego dvora". Kogumiskampaania on lõpusirgel. Kuna sellega on läinud raskelt, siis korraldati muuseumisõprade poolt korjanduse toetuseks ka heategevuslik raamatute müük. Toetada saate meid Järvakandi Valla spetsiaalsele arveldusarvele SWEDBANK EE862200001120074232 märgusõna KLAAS.

Täname!

  •  

Alates novembri algusest 2015 kuni jaanuari lõpuni 2016 kestnud aktiivne kogumiskampaania päädis 100% tulemusega! Nii nagu elus ikka tuli ette ootamatusi ja üks asi tingis teise, siis ikkagi lõpliku tulemusena, koostöös teiega head annetajad, on meil nüüd muuseumis väga vana, korralik ja terviklik ajalooürik pärgamendil. Koosneb see dokument kirjutustindist, nahast, vahast ja pitsatilakist. Selles on kajastatud meie lähipiirkonna sündmused, millised ulatuvad lausa hertsog Magnuse elu- ja tegevusaega. Tulge uudistama ja oma silmaga kaema väärikat dokumenti 16 saj keskpaigast Liivi Orduriigi aegsetelt Raplamaa radadelt!

Lisaks missioonitundega annetajatele (Eestimaalt Saksamaani välja) tahaksin tänada Reval`i omaaegseid nahaparkaleid, kirjutajaid ning pitsatimeistreid kelle koostöös sündmuste initsiaatoritega ja sündmustel osalejatega on sündinud midagi nii kaunist ja tähelepanuväärset. Dokument on muu hulgas ajalooliseks algallikaks Hertu, Põrsaku ja Kumma külade teistkordsele ülestähendusele. Ning sündmuste keerises olnud suguvõsa perenimest Maydell on tuletatud mitu Eesti kohanime (viie erineva mõisa nimetus), kolm neist asub Raplamaal. Võõrandamise hetkel, 29 september 1558, kandis võõrandatav Järvakandi naabermõis nime Kotz. Umbes 250 aastat hiljem nimetati mõis ümber ja see sai uue nime Waldau.

 Lugupidamisega Allan Kima, teie klaasimuuseumi juhataja.

 

  •  

 

PRESSITEADE                                                                                                10. mai 2017

 

Järvakandi Klaasimuuseumis avatakse 16. mail kell 18 näitus „Tarbeklaasi kunstniku Pilvi Ojamaa looming aastaist 1965 – 1992”.

Kolm aastakümmet, alates 1965. aastast, disainis Pilvi Ojamaa tarbenõusid Tallinnas, klaasitehases Tarbeklaas, luues igal kümnendil mitmeid, tänaseks eesti disainiklassikaks saanud serviise ja üksikesemeid.

 

Pea kolmkümmend aastat olid tootmises 1966. aastal loodud joogiklaaside komplekt Mi ja konjakiklaasid Trips, Traps, Trull, mis ei puudunud ilmselt ühestki eesti kodust. Ülipopulaarseks kujunesid nii Eestis, kuid eriti importkaubana välismaal veiniklaasid Juta (1971). Need on sümbolkujundina ka näituse plakatil ja kutsel.

Automaatliinil toodeti 1984. aastast kuni 1992.aastani suurtes tiraažides joogiklaaside komplekti Aroom, mis oma heliseva kõla ja kauni ümarvormiga lummab tänaseni. Pressklaasist  lauanõude komplekt Adam oli 1990. aastal Pilvi Ojamaa üks viimastest suuremahulistest töödest.

Vabakäeliselt modelleeritud värvilisi klaasvorme viljeles Pilvi Ojamaa Tarbeklaasis suure plastilise vormirikkuse ja kujundifantaasiaga peamiselt 1970-1980. aastail. Tuntumad on vaas Märtsikelluke (1982), kausid-vaasid Gondel (1983) ja lainelise servaga, paljudes värvivariantides vaasid Šaboo (1987), mis viimasel ajal on kujunenud klaasikollektsionääride meelisobjektideks.

Väljapaneku ligi 300 eksponaati on peamiselt pärit autori erakogust ja see on vaid murdosa Pilvi Ojamaa rikkalikust klaasidisainist, mis on hoiul nii muuseumites kui ka erakogudes.

Fantaasiaküllus, tundlik vormikõne, elegants ja täiuslikkuseni viimistletud proportsioonid iseloomustavad Pilvi Ojamaa klaasidisaini, millel on auväärne koht eesti kultuuriloos.

Eesti klaasitööstuse ajaloos on 1993. aastal tootmise lõpetanud tehasel Tarbeklaas hindamatu ajalooline väärtus. Näitus kajastab klaasitehase hiilgeaega Pilvi Ojamaa imelise loomingu kaudu.

 

Klaasidisain on eesti klaasikunsti klassiku, Eesti Kunstnike Liidu auliikme Pilvi Ojamaa üks loominguline pool, teine pool on tema erakordne graveerimisoskus.

Pilvi Ojamaa unikaalsed figuraalsed graveeringud Lennule (1994), Elaan (2006) ja Lendstart (2008) ning mitmed  teised on saavutanud rahvusvaheliselt  kõrge tunnustuse. Pilvi Ojamaa graveerimiskunsti sellel näitusel ei näe. Järvakandi Klaasimuuseum soovib seda suurejooneliselt eksponeerida  järgmisel näitusel.

 

Näitus „Tarbeklaasi kunstniku Pilvi Ojamaa looming aastaist 1965 – 1992” on avatud Järvakandi Klaasimuuseumis maist  2017  kuni oktoobrini 2018.

 

Näituse kujundas Pilvi Ojamaa.

Pressiteate koostas Maie-Ann Raun.

 

Kuraatorid: Maie-Ann Raun, Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor, tel. 5518378

                    Allan Kima, Järvakandi Klaasimuuseumi juhataja, tel. 53904677

Järvakandi Klaasimuuseum, Järvakandi, 1.Mai 2a  avatud KNR 11 – 18, L 11 - 15

 

  •  

 

  •  

2010 aastal pühendusid muuseumi kaks töötajat muuseumi vundamendile: muuseumi kogu ja töö sinna kuuluvate esemetega on ja jääb muuseumi aluseks. Arenguprojektide elluviimises tunnistame kaotust. Samas tõi kaotus võidu - seni oma sünnist saati peasjalikult ehitamisega tegelenud muuseum saab nüüd rahulikult põhitööga tegeleda. Tulme poolest on olnud väga rikkalikud aastad. 

  •  

2008 ja 2009 aastal töötasime muuseumis välja arengustrateegia 2008-2013 ja alustasime uute arendusprojektide elluviimisega. Töö päädis Eesti Klaasikeskuse eskiisprojekti riigihankega. Majandussurutis ja teised riiklikud eelistused katkestasid alustatud töö. Hankes jäid sõelale kaks projekteerimisettevõtet ja võitjat välja ei kuulutatud. Töödega saab tutvuda Järvakandi vallamajas. Paralleelselt kulus 2009 aasta Järvakandi juubelinäituse andmete kogumisele ja näituse koostamisele. Näituse avasime detsembris 2009

  •  

Võidupühal, 23. juunil 2007 omistas EV peaminister Järvakandi Klaasimuuseumile tänukirja "Kaunile Eesti kodule" 

  •  

06.11.2007 Raplas toimunud turismikonverentsil tunnistati Põhja-Eesti kõige turismisõbralikumaks omavalitsuseks Järvakandi vald. Vaata videot! http://www.jarvakandi.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=239&Itemid=139

 

  •  

2007.a tunnistati Järvakandi Klaasimuuseum  Turismi Aastakonverentsil võitjaks. Tunnustajaks oli ettevõte Eesti Konverentsid. Auhinnal kirje: "Uudne idee turismis 2007 võitja". 

  •  

2007.a lõpetasime Järvakandi Klaasimuuseumi klaasikoja kompleksi projektide elluviimise. Oleme tänulikud rahastajatele - EV Kultuuriministeerium ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. Muuseumikompleks on saanud oma ilme. Lisandunud on kolm maja. Üks neist on näituste tarbeks, teist üürib Klaasistuudio OÜ ja kolmas on rajatud majanduslikul otstarbel. Klaasistuudio OÜ meistrid töötavad esmaspäevast reedeni, meeneid saab osta ka laupäeviti.


  •  

»

 


Aadress: 1. Mai tn. 2a Järvakandi 79101 Raplamaa Eesti
©Järvakandi Klaasimuuseum. Kõik õigused kaitstud