Avaleht  |  Uudised  |  Näitused  |  Püsiekspositsioon  |  Teised meist  |  Muuseumitunnid  |  Klaasikoda  |  Annetamine  |  Müük  |  Kontakt  | 


 
» Klaasikunsti konkurss
» Konverentsid
» Klaasinäitused mujal

 
Uudised

Alates novembri algusest kuni jaanuari lõpuni kestnud aktiivne kogumiskampaania päädis 150% tulemusega. Nii nagu elus ikka tuli ette ootamatusi ja üks asi tingis teise, siis ikkagi lõpliku tulemusena, koostöös teiega head annetajad, on meil nüüd muuseumis väga vana, korralik ja terviklik ajalooürik pärgamendil. Selles on kajastatud meie lähipiirkonna sündmused, millised ulatuvad lausa hertsog Magnuse elu- ja tegevusaega. Tulge uudistama ja oma silmaga kaema väärikat dokumenti 16 saj keskpaigast Raplamaa radadelt!

Lisaks missioonitundega annetajatele (Eestimaalt Saksamaani välja) tahaksin tänada Reval`i omaaegseid nahaparkaleid, kirjutajaid ning pitserimeistreid kelle koostöös sündmuste initsiaatoritega ja sündmustel osalejatega on sündinud midagi nii kaunist ja tähelepanuväärset. Dokument on muu hulgas ajalooliseks algallikaks nii mõnegi Eesti küla teistkordsele ülestähendusele. Ning sündmuste keerises olnud suguvõsa perenimest on tuletatud mitu Eesti kohanime (viie erineva mõisa nimetus), kolm neist asub Raplamaal.

Lugupidamisega Allan Kima, teie klaasimuuseumi juhataja.

 

Pressiteade

14. mai 2014

 

Legendaarse Tarbeklaasi hing sädeleb neljapäevast Järvakandis

 

Kes meist poleks kuulnud Nõukogude Eesti klaasitööstuse aust ja uhkusest Tarbeklaasist? Kindlasti on teilgi kapis mõni pits või vaas sellest ajastust. Kuid kes on see salapärane kunstik, kelle looming meie kodusid ja peolaudu ehib? Vägagi suure tõenäosusega on vastuseks – Helga Kõrge.

 

„Helga on küll praeguseks kahjuks meie seast lahkunud, ent tema looming elab edasi. Mälestus temast püsib nii meie kodudes kui mõtetes,“ rääkis näituse kuaator Maie-Ann Raun.

 

„Miks muidu otsustasid kolm muuseumit ja lausa 11 erakollektsionääri jõud kokku panna ning Helga auks tema pika loomeperioodi ülevaatenäitus korraldada? Näitus, mis tema eluajal jäi tegemata.“

 

Ülevaatenäitus „Tarbeklaasi kauaaegse peakunstniku Helga Kõrge klaastooted aastaist 1955 – 1991“ avab oma uksed juba homme, neljapäeval kell 18 Raplamaal  Järvakandis asuvas Eesti ainsas klaasimuuseumis.

 

Helga Kõrge tähelend klaasimaailmas algas 1953. aastal, kui ta lõpetas Eesti NSV Riikliku Kunstinstituudi. Diplomitööks oli rikkaliku figuraalse graveeringuga vaas „Noored mitšuurinlased“. Juhendaja Maks Roosma initsiatiivil suunati Helga Kõrge tööle „Tarbeklaasi“ ja temast sai esimene kunstnik Eesti klaasitööstuses.

 

1955. aastal suunati „Tarbeklaasi“ veel kaks ERKI lõpetanut – Ingi Vaher ja Mirjam Maasikas. Ühiselt suudeti 1950. aastate teisel poolel uudse loominguga välja vahetada sõjajärgne, üleliiduliste tootekataloogide näidiseid kopeeriv, maitsetu kujundusega masstoodang ning luua stiiliühtne Tarbeklaasi käekiri, mida iseloomustab geomeetrilistest algvormidest – silindrist, kerast ja koonusest – lähtuv vormidisain ning elegantne lõigatud joondekoor.

1960. aastail kujunes suitsuklaas „Tarbeklaasi“ tunnusmaterjaliks.

1961. aastal sai Helga Kõrgest „Tarbeklaasi“ peakunstnik ja ta oli sel väärikal ametipostil 1981. aasta suveni, millal pensionile läks.

 

Kõik tema 1950.,1960. ja 1970. aastatel  loodud klaastooted olid mitmeid aastaid järjest tootmises ja osa neist isegi 1991. aastal, kui „Tarbeklaasis“ tootmine hääbuma hakkas ja klaasitööstust  välisinvestoritele pakuti.

 

1950. aastatel loodud graveeritud maasikamotiividega morsikann ja -klaasid püsisid toodangus üle kümne aasta. Sama kaua toodeti 1960.-1970. Aastatel joongraveeringuga joogiklaaside komplekti „Eve“. 1970. aastail toodangus olnud ümarvormiline morsikann „Kosmos“ on aga jäänudki Helga Kõrge loomekäekirja etaloniks.

 

Presstoodetest muutusid 1970. aastail nõutuks kausid ja vaagnad „Aeg“, mida tehti nii rohelisest ja roosast klaasist kui ka pruunikast suitsuklaasist. 1980. aastal disainitud silindervormiga kausside komplekti „Hilde“ toodeti veel 1991. aastal.

 

Näitusel on üle 300 klaaseseme, mis on vaid vaid osa tooteist, mida Helga Kõrge oma pikal loometeel  „Tarbeklaasis“ disainis ja tootmisse juurutas.

 

Järvakandi Klaasimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ning 11 erakogu baasil eksponeeritud seni kõige täiuslikum ülevaade Helga Kõrge loomingust jääb vaadata  2016. aasta sügiseni.

 

Kontaktid:

 

Külli Muromägi

Järvakandi Klaasimuuseum,  varahoidja

kylli@klaasimuuseum.ee           

Tel 51 82 610

 

Maie-Ann Raun

Näituse kuraator

EKA emeriitprofessor

maieraun@gmail.com

Tel 55 18 378

  •  

 

  •  

 

 

2010 aastal pühendusid muuseumi kaks töötajat muuseumi vundamendile: muuseumi kogu ja töö sinna kuuluvate esemetega on ja jääb muuseumi aluseks. Arenguprojektide elluviimises tunnistame kaotust. Samas tõi kaotus võidu - seni oma sünnist saati peasjalikult ehitamisega tegelenud muuseum saab nüüd rahulikult põhitööga tegeleda. Tulme poolest on olnud väga rikkalikud aastad. 

  •  

2008 ja 2009 aastal töötasime muuseumis välja arengustrateegia 2008-2013 ja alustasime uute arendusprojektide elluviimisega. Töö päädis Eesti Klaasikeskuse eskiisprojekti riigihankega. Majandussurutis ja teised riiklikud eelistused katkestasid alustatud töö. Hankes jäid sõelale kaks projekteerimisettevõtet ja võitjat välja ei kuulutatud. Töödega saab tutvuda Järvakandi vallamajas. Paralleelselt kulus 2009 aasta Järvakandi juubelinäituse andmete kogumisele ja näituse koostamisele. Näituse avasime detsembris 2009

  •  

Võidupühal, 23. juunil 2007 omistas EV peaminister Järvakandi Klaasimuuseumile tänukirja "Kaunile Eesti kodule" 

  •  

06.11.2007 Raplas toimunud turismikonverentsil tunnistati Põhja-Eesti kõige turismisõbralikumaks omavalitsuseks Järvakandi vald. Vaata videot! http://www.jarvakandi.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=239&Itemid=139

 

  •  

2007.a tunnistati Järvakandi Klaasimuuseum  Turismi Aastakonverentsil võitjaks. Tunnustajaks oli ettevõte Eesti Konverentsid. Auhinnal kirje: "Uudne idee turismis 2007 võitja". 

  •  

2007.a lõpetasime Järvakandi Klaasimuuseumi klaasikoja kompleksi projektide elluviimise. Oleme tänulikud rahastajatele - EV Kultuuriministeerium ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. Muuseumikompleks on saanud oma ilme. Lisandunud on kolm maja. Üks neist on näituste tarbeks, teist üürib Klaasistuudio OÜ ja kolmas on rajatud majanduslikul otstarbel. Klaasistuudio OÜ meistrid töötavad esmaspäevast reedeni, meeneid saab osta ka laupäeviti.


  •  

»

 


Aadress: 1. Mai tn. 2a Järvakandi 79101 Raplamaa Eesti
©Järvakandi Klaasimuuseum. Kõik õigused kaitstud