Märgiline

Järvakandi Klaasimuuseum

Klaaspitseriga pudel

Klaaspitseriga pudel

Alates oktoobrist 2016 kuni 2017 aasta kevadeni korjasime toetusi tsaari õukonnas kasutusel olnud klaaspitseriga pudeli soetamiseks. Enne I maailmasõda valmistatud ja tsaari veinikeldri jaoks mõeldud taara on tolle aja üks kvaliteetsemaid klaastooteid omataoliste hulgas, mida muuseumis töötamise ajal näinud oleme. Äärmiselt ühtlane ja mullivaba klaasimass, harvaesinev klaasi värv, üsna perfektne vorm ja sealjuures peaaegu veatu geomeetriaga käsitsi vormitud suu. Et saada tsaari õukonna tarnija õigused, pidid tööstusettevõtted saavutama väga kõrge toodete kvaliteedi. Raske oli õigusi saavutada, aga kerge kaotada. Misheronski klaasivabrik sai nimetatud õigused 1901 aastal. Ja seda alles pärast oma üle 60 aastast arengut! Pudel ongi valmistatud selles tehases ja kannab endal (pikliku klaasist pitseri peal kaela juures) tsaari vapi kujutist ja teksti “pogreb võshatshaisego dvora”. Ankruannetusena korraldati muuseumisõprade poolt korjanduse toetuseks ka heategevuslik raamatute müük.

Muuseumikogu edaspidiseks täiendamiseks vajame toetusi. Ülekanded saab teha Kehtna Vallavalitsuse arveldusarvele SEB pangas EE781010802000064001. Märgusõna on “KLAAS”.

Ülekandega osalete Eestis ainulaadse Järvakandi Klaasimuuseumi klaasikogu loomisel.  Ette tänades, Allan Kima, Teie klaasimuuseumi juhataja.