Uudised ja teated

Järvakandi Klaasimuuseum

JÄRVAKANDI KLAASIMUUSEUMIS avatakse hooaeg laupäeval 04. mail kell 12.00 Mati Valberg`i peenviinapudelite näitusega!

JÄRVAKANDI KLAASIMUUSEUMIS avatakse hooaeg laupäeval 04. mail kell 12.00 Mati Valberg`i peenviinapudelite näitusega!

JÄRVAKANDI KLAASIMUUSEUMIS avatakse laupäeval 04. mail kell 12.00 Mati Valberg`i peenviinapudelite näitus.

Järvakandi Klaasimuuseum ja Mati Valberg esitlevad:
NÄITUS „PEENVIINAPUDELID 19. SAJ LÕPUS JA 20. SAJ ALGUSES“

Teemat laiendavad 19. saj I poole ja keskpaiga haruldused – Lelle ja Vändra klaasivabrikutes valmistatud joogipudelid kokku nii kogujamehe kollektsioonist kui ka klaasimuuseumi kogudest.

ENDA KOGUJATEEST RÄÄGIB KOLLEKTSIONÄÄR MATI VALBERG:
„Minu kogumiskirg sai alguse nüüd juba natuke rohkem kui kakskümmend viis aastat tagasi. Nii nagu kõik asjad siin elus saavad alguse pisiasjadest ja juhustest, nii juhtus ka minuga. Ja sündis see siis, kui mu abikaasa sugulane oli ehitanud oma maja rõdu kinniseks ja teinud sinna kena peoruumi, kus vahel sõprade ja sugulastega mõnusalt aega veeta. Disainielementideks arvas ta, et sobiksid mõned vanad pudelid. Mu kasuisa ütles selle peale, et tema sugulastel oli Eesti Wabariigi ajal oma pood mida nad üleval pidasid selles majas ning kindlasti on seal mõni selline pudel veel alles. Üsna pea neile külla sattudes ja sellest juttu tehes, otsiski Marta tädi kuskilt välja kolm vana õllepudelit. Päris ilusad olid, kohe nii ilusad, et otsustasin ühe endale jätta. Sealtmaalt oli mul „pudelikuradile“ antud mitte ainult sõrm, vaid ka käsi koos ihu ja hingega. Ja neid pudeleid aina kogunes ja kogunes ning aeg-ajalt koguneb nüüdki. Käesoleval näitusel on esindatud Tsaari Venemaa peennapsupudelid, mis on vast kõige ilusamad ja peenema disainiga. Tsaari Venemaal alustati figuursete pudelite tootmisega umbes 1860 aasta paiku, kui osteti Prantsusmaalt esimesed tootmisliinid koos pudelite vormidega. Alguses toodeti ainult Prantsusmaalt pärit vormidega, alles hiljem lisandusid Venemaale omased pudelid, nagu Kala, Karu, Puškin, Balalaikamängija jne. Tootmine kestis 1917 aasta revolutsioonini, mil see katkes. Nõukogude võim enam aega ja ressurssi ilu peale ei raisanud. Vanad esemed on peened, võluvad ja nüansirikkad.

Loodan, et see väljapanek meeldib ka Teile, hea Järvakandi Klaasimuuseumi külastaja!“ Tervitustega Klaasipealinnast Järvakandist!

Kogu omanik: Mati Valberg, tel. 58282470

Kuraatorid: Mati Valberg, Allan Kima

Pressiteate koostas: Allan Kima, Järvakandi Klaasimuuseumi juhataja, tel. 53904677
Külastusinfo: Külli Muromägi, Järvakandi Klaasimuuseumi varahoidja, tel. 5182610